Sprawa „koncertu uwielbienia”
Kamil Sebastian Lisowski:
Szczęść Boże.
Szanowna Komisjo, jakiś czas temu w mojej parafii odbył się tak zwany „koncert uwielbienia”, podczas, którego było wystawienie Najświętszego Sakramentu.
Chciałem zapytać, czy organizowanie Wystawienia w połączeniu z głośną muzyką, która uniemożliwia tym samym cichą adorację, oraz używanie w tym czasie instrumentów „zakazanych” podczas liturgii, jest dopuszczone? Wiele osób, które skorzystały z tej formy modlitwy skarżyły się na brak szacunku do cichej modlitwy.
Być może się mylę, ale w mojej ocenie doszło do zaniedbań, na które wskazuje „Inaestimabile Donum”. Nie zachowano wspomnianej ciszy, używano nie liturgicznych śpiewów i instrumentów.
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Ks. Jacek Nowak SAC, konsultor i sekretarz Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP:
Szanowny Panie Kamilu!
Pański list dotyczący tzw. „koncertu uwielbienia” zaniepokoił mnie. W zupełności podzielam Pańskie zdanie i poprawność myślenia w odniesieniu do kultu Eucharystii poza Mszą Świętą.
Dokonywanie wystawienia Najświętszego Sakramentu ma na celu duchowe zjednoczenie z Chrystusem Paschalnym, które w następstwie powinno zostać przełożone na codzienne życie (por. Komunia Święta i kult tajemnicy Eucharystii poza Mszą Świętą, nr 57). To zjednoczenie nie może dokonywać się w hałasie lecz w skupieniu.
Dlatego należy przywołać tu prawodawstwo Kościoła w tym względzie:
- Przy wystawieniu należy unikać troskliwie tego wszystkiego, co w jakiś sposób mogłoby przysłonić pragnienie Chrystusa, który ustanowił Najświętszą Eucharystię głównie w tym celu, by nam służyła jako pokarm, lekarstwo i pokrzepienie (tamże, nr 58).
- Porządek wystawienia Najświętszego Sakramentu (…) należy ułożyć tak, by przed błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem poświęcić pewien czas na czytanie słowa Bożego, śpiewy, modlitwy i krótką modlitwę w ciszy (tamże, nr 65).
- Podczas wystawienia należy modlitwy, śpiewy i czytania ułożyć tak, by adorujący wierni skupili swoją uwagę na Chrystusie Panu (tamże, nr 71).
- Przed Najświętszym Sakramentem wystawionym na dłuższy czas można odprawić jakąś część Liturgii godzin, zwłaszcza Godziny główne. Przez Liturgie godzin, uwielbienia i dziękczynienia składane Bogu w czasie sprawowania Eucharystii rozciąga się na różne pory dnia, a Kościół kieruje swe błagania do Chrystusa, przez Niego zaś do Ojca w imieniu całego świata (tamże, nr 72).
Do wykonywania śpiewów można używać instrumentów (dozwolonych), które będą służyły tylko do podtrzymywania śpiewów, a nie w celu wykonywania koncertów. Wystawienie Najświętszego Sakramentu jest liturgią. W związku z tym należy wykonywać śpiewy liturgiczne. W myśl wspomnianego wyżej nr 71 wszystkie teksty modlitw, śpiewów, rozważań muszą być o tematyce chrystologicznej.
Źródło: Anamnesis 73 KKBiDS EP