Dalmatyki lektorskie w Polsce [tekst na prima aprilis]

Papież Franciszek na wniosek polskich biskupów postanowił zezwolić na noszenie tzw. dalmatyk lektorskich we wszystkich parafiach na terenie Polski. Przepisy wykonawcze w tej sprawie wyda wkrótce Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Zmiana ta jest motywowana adhortacją Jana Pawła II Christifideles laici, która wzywa świeckich do większego udziału w życiu Kościoła.

Kilku biskupów zapowiedziało odwołanie i bojkotowanie pozwolenia. Badana jest możliwość zabronienia stosowania takich rozwiązań na poziomie diecezji. Większość ordynariuszy popiera jednak zmianę i widzi w niej skuteczny sposób na burzenie muru między klerem a wiernymi świeckimi. „Cieszę się bardzo, że będę mógł przybliżać wiernym liturgię poprzez upodobnianie ich do duchownych” – miał powiedzieć jeden z łódzkich biskupów w trakcie zebrania plernarnego poświęconego tej sprawie.

Znajoma osoba z otoczenia Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zdradziła w prywatnej rozmowie, że Komisja zaczęła już przygotowywać odpowiedni tekst o sposobie wdrożenia nowego przepisu. Ma być on opublikowany jeszcze w kwietniu tego roku.

Źródło: informacje własne